Aktualności

Leczenie żywieniowe podstawą skutecznej terapii

Prawidłowe odżywianie pacjenta ma fundamentalne znaczenie podczas leczenia wielu schorzeń, takich jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, stwardnienie boczne zanikowe, zaburzenia połykania, czy powikłania po rozległych operacjach. Należy dbać o odpowiednią dietę, aby wspomóc skuteczność terapii. Leczenie żywieniowe stanowi integralną część procesu leczniczego, ma na celu poprawę rokowania i przyspieszenie wyleczenia, nie tylko utrzymanie stanu odżywienia.

Co piąty pacjent chory na raka umiera z niedożywienia. Przyczyną śmierci nie jest postępujący nowotwór, ale osłabienie organizmu, nie pozwalające znieść trudów terapii. Wobec wystąpienia ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, niedożywienie postępuje bardzo szybko. Organizm zużywa, oprócz rezerw tłuszczu, białko zgromadzone w mięśniach.  Wówczas, leczenie żywieniowe jest niezbędne – zmniejszając zużycie zasobów białka, wspomaga skuteczność leczenia, wydłuża okres przeżycia, dzięki czemu możliwe jest wyleczenie choroby podstawowej. Występuje prosta zależność. Dobrze odżywiony pacjent ma siły, żeby walczyć. Wobec tego, ma też większe szanse, aby przeżyć. Sytuacja przy innych schorzeniach jest analogiczna.

Świadomość problemu niedożywienia, wciąż jest niska, tymczasem występuje ono u około 50 procent pacjentów w szpitalach, w tym aż u 85 procent chorych na nowotwory złośliwe. Statystyki są co najmniej niepokojące – niedożywienie rozwija się u 30 procent prawidłowo odżywionych pacjentów, przyjętych do szpitala, zaś niedożywienie zdiagnozowane w momencie przyjęcia, pogłębia się podczas hospitalizacji u 70 procent pacjentów. Wynika to, po pierwsze, z niedostatecznego odżywiania doustnego, powodowanego utratą apetytu. Jest to częste działanie niepożądane chemioterapii, która wywołuje u pacjentów nudności oraz ogólną utratę łaknienia. Oprócz tego, niektórzy pacjenci wykazują nietolerancję na pokarmy tradycyjne, a dieta szpitalna bywa niesmaczna i niskokaloryczna. Problem odżywienia chorych nie spotyka się z dostatecznym zainteresowaniem.

Jakość pokarmów przyjmowanych przez chorego powinna być monitorowana równie skrupulatnie, jak podawane leki. Niezbędna w tym zakresie jest przede wszystkim porada dietetyka. W 9 na 10 przypadków pacjent może przyjmować pokarmy bez poważniejszej interwencji, mimo tego jada źle, lub za mało. W takiej sytuacji dietetyk jest bardzo pomocny, niestety poradnictwo dietetyczne pozostaje zaniedbane i niedoceniane. W następnej kolejności, chory może korzystać z płynnej diety, w postaci odżywek. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, a także komplet witamin i minerałów. W wielu przypadkach, takie odżywki są jedyną alternatywą dla klasycznej diety. Dostarczają dużej porcji energii oraz białka w małej, łatwo przyswajalnej dawce. Są niezastąpione, gdy chory nie jest w stanie spożywać zwykłych posiłków.

Niedożywienie oraz utrata masy ciała to poważny kłopot. Nie tylko obniża jakość życia chorych, ale również powoduje wzrost kosztów leczenia, liczne powikłania, co w rezultacie skutkuje zwiększoną śmiertelnością. Również po opuszczeniu szpitala, bardzo istotna jest dbałość o odpowiednie żywienie. Leczenie żywieniowe w warunkach domowych jest warunkiem dalszego leczenia, rehabilitacji oraz pomyślnego powrotu do zdrowia. Specjaliści zaznaczają, że często ważniejsze od drogich, nowoczesnych środków farmakologicznych jest lepsze odżywianie. Przynosi ono bardziej miarodajne efekty i daje większe szanse na przeżycie.

Członkowie stowarzyszenia:

dolny pasek

Zaloguj

fb iconLog in with Facebook
create an account