Aktualności

Skończyły się limity na dożywianie dojelitowe. Pacjenci czekają nawet pół roku. "To niedorzeczne"

Chorzy tygodniami nie dostają odpowiedniego pokarmu, bo placówkom wyczerpały się limity na żywienie dojelitowe. Jak ustalił reporter TOK FM, zdarzają się przypadki, że pacjenci czekają w kolejkach nawet pół roku. Rzecznik praw pacjenta alarmuje: wszystko przez zarządzenie prezesa NFZ.

Więcej: Dla członków

Żródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17102070,Skonczyly_sie_limity_na_dozywianie_dojelitowe__Pacjenci.html 

Czytaj dalej

Pismo do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Pana Tomasza Jędrzejczyka:

Szanowny Panie Prezesie,

W imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Świadczeniodawców Leczenia Żywieniowego w Warunkach Domowych zwracam się do Pana Prezesa z prośbą o zapewnienie środków finansowych umożliwiających udzielanie świadczeń medycznych pacjentom wymagającym bezwzględnie żywienia dojelitowego w warunkach domowych.  

Przyczyną wzrostu zapotrzebowania na świadczenia żywienia dojelitowego w warunkach domowych są pozytywne zmiany związane z rozpoznawalnością niedożywienia, tj. obowiązkowa ocena stanu odżywienia pacjentów przy przyjęciu do szpitala oraz powołanie profesjonalnych Zespołów Żywieniowych w szpitalach.


Cała treść pisma dostępna po zalogowaniu w zakłądce "DLA CZŁONKÓW"

 

Czytaj dalej

Patronat nad Konferencją ONKOLOGIA 2015

Miło nam poinformować iż Stowarzyszenie objęło patronatem Konferencję organizowaną przez Cooper Conferences pt. "ONKOLOGIA 2015 - PAKIET ONKOLOGICZNY- rewolucja czy dodatkowe problemy? Jak się przygotować?".

Konferencja odbędzie się już 15 stycznia 2015 r. w Hotelu Sofitel Victoria (Warszawa).

Baner

Czytaj dalej

Zmiana przepisów w zakresie kontroli świadczeniodawców

W dniu 1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie kontroli przedsiębiorców. Poza obecną regulacją, która pozostaje bez zmian pojawi się nowych przepis art. 84ab, który stanowi, iż w stosunku do kontroli świadczeniodawców dokonywanej przez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej nie stosuje się przepisów art. 82 i 83 ustawy.

Do dnia uchwalenia ww. przepisu ustawy przez ustawodawcę istniał spór w doktrynie czy w stosunku do kontroli świadczeniodawców należy stosować przepisy ustawy o swobodzie działalności przedsiębiorcy. Linia sporu nie przebiegała wzdłuż linii zagadnienia czy świadczeniodawca jest przedsiębiorcą czy nie, bo na tak zdane pytanie odpowiedzi udziela ustawa o działalności leczniczej, a odpowiedź ta jest twierdząca. Linia przedmiotowego sporu przebiegała wzdłuż charakteru kontroli, której dokonuje NFZ w stosunku do świadczeniodawców.

Czytaj dalej

Leczenie żywieniowe podstawą skutecznej terapii

Prawidłowe odżywianie pacjenta ma fundamentalne znaczenie podczas leczenia wielu schorzeń, takich jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, stwardnienie boczne zanikowe, zaburzenia połykania, czy powikłania po rozległych operacjach. Należy dbać o odpowiednią dietę, aby wspomóc skuteczność terapii. Leczenie żywieniowe stanowi integralną część procesu leczniczego, ma na celu poprawę rokowania i przyspieszenie wyleczenia, nie tylko utrzymanie stanu odżywienia.

Co piąty pacjent chory na raka umiera z niedożywienia. Przyczyną śmierci nie jest postępujący nowotwór, ale osłabienie organizmu, nie pozwalające znieść trudów terapii. Wobec wystąpienia ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, niedożywienie postępuje bardzo szybko. Organizm zużywa, oprócz rezerw tłuszczu, białko zgromadzone w mięśniach.  Wówczas, leczenie żywieniowe jest niezbędne – zmniejszając zużycie zasobów białka, wspomaga skuteczność leczenia, wydłuża okres przeżycia, dzięki czemu możliwe jest wyleczenie choroby podstawowej. Występuje prosta zależność. Dobrze odżywiony pacjent ma siły, żeby walczyć. Wobec tego, ma też większe szanse, aby przeżyć. Sytuacja przy innych schorzeniach jest analogiczna.

Czytaj dalej

Zarządzenie Nr 55/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

Zarządzenie Nr 55/2014/DSOZ
Prezesa
 Narodowego Funduszu Zdrowia

z dnia 21 sierpnia 2014 r.

w sprawie planowania, przygotowywania i prowadzenia kontroli  oraz realizacji wyników kontroli świadczeniodawców

 

Zarządzenie z załącznikami do pobrania poniżej.

Pliki do pobrania

źródło - Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej
Czytaj dalej

Korzyści z członkostwa w Stowarzyszeniu

Korzyści z członkostwa w Stowarzyszeniu:

  • Możliwość dyskusji, współpracy, wymiany doświadczeń oraz wzajemnej pomocy pomiędzy członkami będącymi świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń w zakresie leczenia żywieniowego w warunkach domowych.
  • Stowarzyszenie jest platformą komunikacji z ustawodawcą i płatnikiem w aspekcie świadczeń domowych żywienia do- i pozajelitowego w warunkach domowych, przez co członkowie mają możliwość łatwiejszego sygnalizowania i rozwiązywania problemów pojawiających się podczas bieżącej działalności.
  • Stowarzyszenia wspiera członków podczas kontroli świadczeniodawców przez upoważnione instytucje.
  • Stowarzyszenie zapewnia opiekę prawną dla członków Stowarzyszenia, w zakresie przedmiotu działalności.
  • Stowarzyszenie monitoruje i kształtuje stan prawny w zakresie leczenia żywieniowego w warunkach domowych, dzięki czemu członkowie posiadają dostęp do informacji na temat zmieniających się regulacji prawnych.
  • Misją Stowarzyszenia jest kształtowanie profesjonalnych standardów udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia żywieniowego w warunkach domowych, dzięki czemu Członkowie mają możliwość podnoszenia jakości świadczonych usług;
Czytaj dalej

Członkowie stowarzyszenia:

dolny pasek

Zaloguj

fb iconLog in with Facebook
create an account